ZASTOJ MLIJEKA
Kako prepoznati zastoj i kako se razvija
Zastoj mlijeka uzrokovan začepljenjem mliječnog kanalića i nedovoljnim pražnjenjem mlijeka, može se osjetiti kao bolna, osjetljiva, tvrda gruda u dojci. Izvana je, od mjesta začepljenja prema korijenu dojke, koža topla i crvena. Ako je začepljenje blizu površine kože, pod prstima se mogu osjetiti čvorići. Zastoj mlijeka NE prati povišena temperatura. Bol koju žena osjeća prestaje nakon što mlijeko nađe put kroz začepljenje i isprazne se prepune alveole. Zastoj mlijeka obično se pojavljuje u jednoj dojci.
Ako se zastoj mlijeka ne liječi, može se razviti u nebakterijsku upalu dojke (Mastitis). U prisustvu bakterija, pod određenim uvjetima, može se razviti i u bakterijsku upalu dojke. Ako se na vrijeme i pravilno liječi, zastoj mlijeka najčešće se riješi u roku od 24 do 48 sati.
Za vrijeme dok je začepljenje prisutno beba može biti nervozna dok doji na toj strani, jer je tok mlijeka sporiji nego inače.
- Nepravilan položaj na prsima
- Podoji po rasporedu
- Napukle bradavice
- Naglo odvikavanje djeteta od dojke
- Udarac u dojku
- Sve što ograničava slobodan tok mlijeka
- Preuranjena promjena s jedne dojke na drugu
- Određeni snažni pokreti (gore-dolje) gornjeg dijela ruku
- Šeširići za bradavice
- Dohrana zamjenskim mlijekom
- Prevelika upotreba dude varalice
Što učiniti?
Najvažnije je nastaviti što više dojiti na onoj dojci koja ima zastoj mlijeka. Na bilo koji način mlijeko treba izdojiti, tj. ako majka nije u mogućnosti dojiti, npr. odvojena je od bebe, mora se izdajati.
Treba izbjegavati sve što je gore navedeno kao uzrok zastoju mlijeka.
Pri rješavanju zastoja mlijeka može pomoći:
- Pravilan položaj bebe na dojci
- Dojenje prvo na strani gdje je upala
- Izdajanje nakon podoja
- Korištenje pogodnih položaja
- Masaža dojke
Dlanom se pritisne vrh bolnog područja, jačinom da se bol može izdržati i zadrži se taj pritisak dok se bol ne smanji. Zatim se pritisne jače, ponovno pričeka da se bol smanji, i tako se postepeno pojačava pritisak koliko god se jako može. Tada se dlan tim pritiskom sklizne prema bradavici. Postupak se ponovi, počevši malo bliže bradavici i tako sve do početka pritiska iznad same bradavice.
- Primjena topline prije podoja
- Između podoja hladni oblozi
- Odmor
- Uzimanje dovoljno tekućine
Za vrijeme dojenja, potrebe za tekućinom su nešto veće. Najbolje je da se majka ravna prema osjećaju žeđi. Može piti vodu, voćni sok, juhu ili mlijeko. Ako majka nema sklonost da uvijek utaži svoju žeđ, mora razviti naviku da prije ili poslije svakog podoja popije čašu neke tekućine. Ukoliko je unos tekućine dostatan, mokraća majke dojilje je svjetljija, prozirna i bez neugodnog zadaha. Ne preporuča se pojačano pijenje tekućine iznad osjećaja žeđi jer ono može dovesti čak do smanjenja količine mlijeka. Konzumiranje alkohola u vrijeme dojenja treba izbjegavati. Crnu kavu treba također reducirati, dozvoljena je jedna šalica crne kave dnevno, pri čemu treba imati na umu dvije stvari:
1. Ako dijete i na tu količinu kave reagira nemirom i nesanicom, majka treba u potpunosti prekinuti s uzimanjem kave.
2. Kofeina ima i u čaju, Coca-Coli, a tvari sličnog sastava i djelovanja u kakau i čokoladi.
- Korištenje prostrane odjeće
Kako je naglasak dojenja na jednoj strani, onoj gdje je zastoj, mora se paziti da se druga strana ne zanemari te se i ona prepuni.
Ako beba ne želi puno dojiti i ako je više puta jela na začepljenoj strani, drugu je potrebno malo izdojiti ako majka počne osjećati nelagodu od prepunjenosti, ali nikako do kraja, jer će to samo povećati buduću količinu mlijeka, nego tek toliko da nestane nelagodne napetosti. Naravno, najbolje bi bilo da se to prepusti bebi, ako beba želi jesti.
Ponekad se pri rješavanju zastoja može vidjeti zgusnuto mlijeko koje izlazi iz bradavice, u čvrstom stanju (kao tanki rezanac za juhu, ili kristalizirano, ili poput pijeska). Izgleda čudno, ali uopće nije štetno za bebu. Majka ga ne mora primijetiti, jer izađe u toku dojenja i beba ga može pojesti, ali i zato što su rijetki slučajevi kad se mlijeko baš toliko zgusne.